SAUNA

Gerçek anlamda beden temizliğinin yolu türk hamamından geçer.bunu çok emin bir şekilde söylüyorum ki eğer sizde gerçek anlamda temizlenmek rahatlamak ve huzura ermek istiyorsanız mutlaka türk hamamına gitmelisiniz. Eğer türk hamamına gittiyseniz türk hamamın önemlerini zaten biliyorsunuzdur ancak gitmediyseniz şayet kesinlikle gitmelisiniz bu rahatlığı yaşamak ve türk hamamının önemlerini anlamak için gerçekten gitmelisiniz. Türk hamamının faydalarını duymak ister misiniz? Kan dolaşımını düzenler, ter atarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, bu şekilde toksin birikimiyle oluşan pek çok hastalıklardan da korunmuş ve sağlıklı olmuş olursunuz, ayrıca romatizmalı hastalıklara da çok büyük faydalar sağlar, birçok ağrılara fayda sağlar bel ağrısı baş ağrısı sırt ağrısı omuz ağrısı ve hatta baş ağrısı gibi… sadece bunlarlada sınırlı elbette dinlendirici etki sağlar ruhen de dinlenmiş olursunuz kendinizi iyi hissedersiniz ve huzurla dolarsınız öyle güzel ve sağlıklı bir gün geçirmiş olursunuz türk hamamları sayesinde.durun daha bitmedi grip nezle gibi hastalıklardan en az etkilenerek ve aha kolay kurtulmanızı sağlar, sinirlerin gevşemesi stres atılması için son derece doğru bir yoldur, böbrek taşının düşürülmesinde olumlu etkiler sağlar, üstelik ter atarak sağlıklı bir şekilde zayıflamanın da en güzel yoludur, keselenme yolu ile ölü deriler vücuttan atılır, cildiniz doğal yolla nemlenir ve selülütlerden kurtulmanıza yardımcı olur, hücrelerin oluşum süreci hızlanır.

Modern toplumda spa, sauna, sauna-spa uygulamalarını yüzyıllardır doğal yollarla kese ile yapıldığı göbek taşında ölü derilerden kurtulup ruhunuzun dinlendiği yabancılara Türkiye veya Osmanlı denilince akılara ilk olarak gelen şey tabi ki hiç koşulsuz Türk hamamı olur. Bugün artık sayıları parmakla sayılacak kadar azalmış hamamlar ve genelde turistleri eğlendirmek amacıyla tur programlarına ilave edilen hamam ziyaretleri, yüzyıllarca Osmanlı ve dolayısıyla Türk Kültürünün en önemli ve renkli öğelerinden biri olarak var olmuştur.
Türk Hamamının tarihine bakıldığında, öncelikle belirtilmesi gereken şey, Türkiye’deki pek çok şey gibi, hamamların da saf “Türk” olmayıp, sadece erken dönem Yunan ve Roma örneklerinden kopyalanmış ya da yeniden inşa edilmiş eski Bizans hamamları olduklarıdır. Ancak denebilir ki, hamamların sadece temizlik amacının dışında, sosyal hayatın “olmazsa olmaz” bir parçası haline gelmesi Osmanlılar sayesindedir.
Sosyal hayatta, görünürde İslami kuralların hüküm sürdüğü, son derece kapalı bir toplumun, zevk ve eğlencenin zaman içinde her çeşidini yaşadığı, günümüzdeki kafeterya ve barların belki de evrim öncesi halidir hamamlar. Türk hamamı spa, sauna, sauna-spa  uygulamalarının en güzel yoludur. Her şekilde türk hamamını tercih etmenizi tavsiye ederim. Sauna insan sağlığı için her zaman önemli olmuştur. Belki bin yıl öncesine uzanan uzun bir geçmişi vardır. Önceleri sauna bir yıkanma yeriydi ama bol suyu olan tek temiz yer olduğu için çocuk doğumu ve hastaların tedavisi için de kullanılmaya başlandı.

Hamam konusu gerçekten ilginç bir konudur; çünkü Türk Hamamının tarihi, Doğu ve Batı karışımının tarihçesidir. Milyonlarca insanın günlük yaşamının bir parçasını oluşturan bu kurumda sadece sanat ve mimarinin, sıradan insanların davranışları, gelenekleri, zevkleri ve nefretlerinin gelişimini değil, ulusların da yükseliş ve yıkılışları, imparatorlukların doğuşu ve çürüyüşünü de görmek mümkündür. Hamamların Osmanlı Kültüründe bu denli önemli bir yer tutmasının en temel nedeni din’dir. Kurana göre temizlik dindarlığın önemli değil, “asli” bir parçasıydı. Bu mermer tapınaklar banyo, masaj ve sohbetten oluşan bir toplumsal yaşamın ortaya çıkmasını sağlıyordu. Arkadaşlık ve kısmet bulma arzusu da hamama gidilmesinde sağlık ve din kadar önemli yer tutardı. Zira, özellikle kapalı kapılar ardında yaşamını sürdürmek zorunda olan Osmanlı kadınının sosyalleşebildiği tek yer burasıydı. Varlıklı kadınlar bile evlerinde özel hamamları bulunmasına rağmen, haftada en az bir kez mahalle hamamına giderlerdi.

Reklamlar

SAUNA” üzerine 2 yorum

  1. Sauna insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Saunanın romatizmadan uyku bozukluğuna gerginlikten depresif sıkıntılara kadar, birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici ve tedaviye yardımcı olacak şekilde etki gösterdiğini herkes bilir. mutlaka en azindan ayda 1 yapılmalı.

  2. istanbul cemberlitas hamamı İstanbul’da gidebileceğiniz ve yabancı misafirlerinizi götürebileceğiniz en iyi hamamlardan bir tanesidir. Hem tarihi dokusunu koruması hem de temiz olması nedeniyle kesinlikle tavsiye edilir. …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s