ROMATİZMA ŞİKAYETLERİ

İnsanlar için en önemli konular arasında yer alan sağlık, kaliteli bir yaşam sürebilmek için insanlara gerekli olan ve çok önemi olan bir unsurdur. İnsanlar, yaşları ilerledikçe daha çok yaşadıkları şikayetlerde önemli bir artış görünürken, romatizma gibi ağrılı hastalıkların, insanların yaşam kalitesini düşürdüğünü söylememiz mümkündür. Genelde daha yaşı ilerlemiş olan insanlarda görülen bu romatizma hastalığı, genç yaşlarda da insanlara sıkıntı verebilirken, daha da ileri boyutlarda zarar verebilip, kalp hastalıklarının ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Halk arasında sık kullanılan ve tıp biliminin de önemli sorunları arasında yer alan iltihaplı romatizma da, uzun süreli tedavi görmeyi gerekli kılan çok önemli şikayetler arasında yer almaktadır. Tıp biliminde romatoloji dalı adı altında yürütülen çalışmalar, bu hastalığın tedavisine yön verirken, yeni gelişmeler için de araştırma çalışmalarının yürütüldüğü, çok önemli bir bilim dalını oluşturmuştur. Hastaların bu tip şikayetlerinin doğru teşhis edilmesi, bundan sonraki tedavi sürecinin, romatoloji aracılığı ile davam etmesine sebep olmuştur. Hastanelerde de bu alanda hizmet veren polikliniklerde, hastaların tedavi süreçleri izlenmekte ve gereken ilaçların ve bu ilaçlar ile birlikte uyulması gereken tedavi sürecinin, işleyişini, yine bu poliklinik takip etmektedir.

Kemik ve kas yapısı, insan bedenini oluşturan en büyük sistemleri oluştururken, romatizma hastalığı şikayeti ile hastaneye başvuran insanların, bu sistemlerde çektikleri ağrılar, bu hastalığın en başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Bu tür rahatsızlıkların en büyük sorunlarından biri de tedavi sürecinin doğru uygulanmaması halinde, hastalığın daha da ileri safhalara ulaşarak, hastaya daha sıkıntılı dönemler yaşatabilme ihtimalidir. Bu nedenle teşhis ve tedavi çok büyük önem taşırken, doğru ilaçların kullanımı ile hasta şikayetlerinin en asgari düzeye indiği, kolayca görülebilmektedir. Tıp doktorları, uzmanlık alanları ile ir birinden ayrılırken, insanların genel olarak hastaneye başvurdukları şikayetlerde, romatoloji polikliniğinin çok aktif bir rol aldığını görebiliriz. Sağlıklı bir yaşam için insanların bedenlerine iyi bakması gerekirken, özellikle soğuğa maruz kalan insanların, başta romatizma olmak üzere, hastalıklara yakalanma şanslarının arttığını söyleyebiliriz. İnsanın bedenini sağlıklı biçimde kullanmasını engelleyen hastalıklar, zaman içinde daha başka hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olduğu için, getirdiği acıların yanında, ilerde doğacak sıkıntıları ile de inanları olumsuz şekilde etkilemektedir. Doğru bir tedavi sürecinin uygulanması, romatizma ve benzer hastalıklarda olumlu sonuçlar verirken, bu hastalığın yol açabileceği başka rahatsızlıkların da önüne geçecektir.

Hastanelerde hizmet veren romatoloji dalı, hastalar ile yakından ilgilenen, gerekli testleri yaparak, onlara doğru teşhis konma çalışmalarını yürüten bir bölümdür. Romatizma hastalığı üzerine de araştırma yapan bu bilim dalı, hastalığın teşhisi ve tedavisinde daha kolay yöntemleri ortaya çıkarmak adına derinlemesine çalışmalar yürütmektedir. İnsan hayatının güzel yaşanması, sağlıklı bir beden ile mümkün olurken, başta eklem ağrısı olmak üzere, romatizma ile ilgili yaşanan sıkıntıların, insanları çok olumsuz bir şekilde etkilediğini söylemek mümkündür. Diz ve dirseklerde görülen sık ağrılar, omuz bölgesi ile bilek kısımlarının da bu soruna katılması ile birlikte, insan hayatını çekilmez bir hale getiren sorunların yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Sağlık için gerekli olan spor gibi etkinliklerin de romatizma gibi hastalıklar sayesinde, insanların ulaşamadığı bir etkinlik haline gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında, romatoloji bilim dalı çalışmalarının, insan hayatını normalleştirme çalışması olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İltihaplı romatizma rahatsızlığında ilk olarak bölgede bulunan iltihabın dağılması önem taşırken, aylık antibiyotik iğne kullanımı ile bu sorunun aşılmaya çalışıldığını söylemek mümkündür. Bu alanda yapılan çalışmaların sonucunun, olumlu olması durumunda insan hayatına çok önemli katkılar yapacağını söylemek mümkündür.

Reklamlar

ROMATİZMA ŞİKAYETLERİ” üzerine 3 yorum

 1. 24 Yasindayim 1. sınıftan buyana dizlerimde romatizma var. malesef pek bir tedavisi yok gibi penadurda fayda vermiyor. Ama her gecen gün tip gelisiyor Allahdan ümit kesilmez. haber icin tesekkür ederiz

 2. Ben de romatizma hastasıyım 25 tane kiraz çöpünü bir su bardağı kaynayan suya koyun 3 dakika kaynatın sonra bir tutam ısırganotu ekleyerek 3 dakikada beraber kaynatın. Sonra süzün, ılık olarak 15 gün tok karnına için. 15 gün ara verip tekrar için. Ben çok faydasını gördüm geçmiş olsun.

 3. Romatizmaya iyi gelen yiyecek ve bitkileri şöyle sıralayabiliriz.

  * Enginar: Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

  * Domates: C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.

  * Fasulye : Romatizma, siyasit ve böbrek hastalıklarına iyi gelir

  * Kereviz : Romatizma hastalığı tedavisinde kullanılır.

  * Pancar: Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.

  * Turp: Siyatik, lumbago, romatizma ve nevraljide bu hastalıklara yararlıdır.

  * Hurma: Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

  * Armut: Romatizma ve eklem kireçlenmesi olanlar için yararlı bir meyvedir.

  * Kavun: Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir

  * Frenk üzümü: Yapraklarının uzun müddet kaynar su içinde demlemeye bırakılması ile elde edilen sıvı romatizmal hastalıklara iyi gelir.

  * Biber: Eklem yerlerine, ovuşturularak sürülürse kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirir. Kırmızı biberdeki Capsaicin maddesinin ağrı kesici etkisi olduğundan ağrı kesici krem yapımında da kullanılır.

  * Tahıl: İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrıları hafifletir.

  * Kekik: Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarına yardımcı olur. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük bir oranda azaltır.

  * Zencefil: Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.

  * Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu sebeple doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.

  * Papatya, melisa, lavanta ve anoson bitkilerinin ağrıları kesme özelliği vardır. Bu bitkilerin çaylarını kullanabilirsiniz.

  * Omega 3 yağının iltihap ve ağrılara karşı olumlu etkisi vardır.

  * Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercan köşk baharatlarını yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz.

  Ayrıca ülkemizde pek çok yerinde bulunan kaplıcalar da bu hastalığın giderilmesinde size yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s