KASTAMONU OTELLERİ

Kastamonu ili ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alır. 13.108 km2  yüzölçümüne sahip olan ilimizin nüfusu son sayımlara göre 368.000 civarındadır. Coğrafi olarak kuzeyde Karadeniz sahiline paralel olarak yükselen Küre dağları ve güneybatısındaki Ilgaz dağları nedeniyle dağlık bir konumdadır. Kastamonu‘da iki farklı iklim görülmektedir. Sahil boyunca bol yağışlı ve ılıman, iç kesimlerde ise kurak ve soğuk olan karasal iklim hakimdir. Hititler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve son olarak Osmanlılar tarih içinde Kastamonu’ya hakim olan uygarlıklardan bazılarıdır. Merkezle birlikte toplam 20 ilçesi vardır.

Kastamonu otel açısından son derece gelişmiştir. Hem doğa turizmine, hem kış turizmine, hem deniz turizmine hem de inanç turizmine sahip nadir illerimizden biridir. Yeşil bitki örtüsünün kapladığı sık ormanların çokluğu, dağları, kanyonları ve mağaraları Kastamonu ilini doğa turizmi açısından önemli bir merkez haline getirmiştir. Ilgaz dağları, Valla kanyonu, Çatak kanyonu, Horma kanyonu, ılgarini mağarası, ılıca şelalesi ve ılgaz dağları milli parkı, doğa turizmi açısından mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin bazılarıdır.

Kış turizmi açısından son yılların yükselen trendi olarak ılgaz dağları göze çarpmaktadır. Kastamonu ile Çankırı ili arasında doğal bir sınır oluşturan ılgaz dağlarında 800 metre ve 1500 metre uzunluğunda 2 adet kayak tesisinin yanı sıra toplam 8 adette konaklama tesisi mevcuttur. Kayak tesislerinde çift oturaklı telesiyej ve saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli teleksi tesiside bulunmaktadır.

Kastamonu en uzun Karadeniz sahiline mevcut ilimizdir. Bu yüzden deniz turizmine de son derece elverişlidir. Özellikle Çatalzeytin sahili, Abana sahili, Bozkurt sahili, İnebolu, Cide sahili ve Gideros koyu hem plajları hem de tarihi dokusuyla mutlaka görülmesi gereken cennetlerimizden bazılarıdır. Ayrıca Karadenize özgü olan Kastamonu ilinin bünyesinde barındırdığı koylar ve barınaklar size farklı deneyimler yaşatacaktır.

Son yıllarda inanç turizmine artan talepler Kastamonu’yu cazibe merkezlerinden biri haline getirmiştir. Selçuklulardan, Candaroğullarından ve Osmanlılardan kalan onlarca cami, türbe, medrese ve dergah yerli yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Özellikle Şeyh Şaban-ı Veli camii ve türbesi en çok ziyaretçi alan mekanların başını çekmektedir. Ayrıca Hepkebirler camii ve türbesi, Aşıklı sultan, Hatun sultan, Karanlık evliya ve Abdülfettah-ı veli türbeleri sıkça ziyaret edilen yerler arasındadır.

Birbirinden farklı seçeneklerle Kastamonu’da turizm çeşitli konaklama imkanlarını da beraberinde getirmektedir. 5 yıldızlı 1. sınıf otellerden tutunda butik otellere ve pansiyonlara kadar onlarca seçenek arasında size en uygun olanı seçip Kastamonu konaklama yapabilirsiniz.

Kastamonu tarihi yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hititlerden başlayıp, Makedonlara, Romalılara, Bizanslılara, Selçuklulara, Candaroğullarına ve Osmanlılara kadar uzanır. Kastamonu Türklerin eline ilk olarak 1105 yılında geçmiştir. Daha sonra bir süre Bizanslıların himayesinde kalan Kastamonu Selçukluların ardından Candaroğullarının ve son olarak Fatih Sultan Mehmet’in Sinop ili ile birlikte burayı da ele geçirip, Candaroğulları beyliğini ortadan kaldırmasıyla Osmanlıya katılmıştır. Kurtuluş savaşında cepheye en çok asker gönderen ve en çok şehit veren ilimiz Kastamonu’dur. Meşhur ”Çanakkale Türküsü” Kastamonu yöresine aittir. Tarihi açıdan son derece zengin eserler barındıran Kastamonu özellikle şehir merkezindeki kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra Kastamonu tarihi dokusu birbirinden farklı kültürlere ev sahipliliği yapması açısından oldukça zengindir. Kastamonu Arkeoloji müzesi, Liva Paşa konağı ve müzesi, Pompeipolis antik kenti, Kaya mezarları, İsmail Bey Külliyesi ve tarihi konakları ile size unutulmaz anlar yaşatacak, tekrar bu şirin Karadeniz ilimizi görmek isteyeceksiniz.

Reklamlar

KASTAMONU OTELLERİ” üzerine 2 yorum

  1. Kastomonuluyum diye demiyorum ama ilimiz cok güzeldir. yazılanların hepsine katılıyorum. bilgilendirme icin tesekkür ederiz 🙂

  2. kursunlu an hotelde kalmistim. Han’in tarihi yapisi bozulmadan cok modern bir hotel olmuş. Odalar geniş;temiz düzenli; yataklar rahat … açıkbufe kahvaltisi oldukca yeterli ; personel guleryuzlu ve çok yardımcı … ailelere kesinlikle tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s