Hayellerinizi süsleyen Alaçatı

Hayellerinizi süsleyen hayallerinizdeki tatile kavuşmak istiyorsanız adresiniz Alaçatı olabilir. Alaçatı otelleri her zaman hizmetinizdedir. Meşhur taş evleri, masmavi denizi ve yemyeşil dokusuyla Alaçatı sizleri bekliyor. Eğer bu muhteşem tatilden faydalanmak ve harika bir tatil geçirmek istiyorsanız Alaçatı otellerine mutlaka gelip görmelisiniz. Tarihsel özellikleri bozulmadan restore edilmiş ve günümüze kadar gelen rum mimarisinin en güzel örneklerini barındıran Alaçatı, Çeşme’nin en gözde beldesidir. Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından turist akınına uğrayan bu şirin belde, kuzeyinde Ilıca Plajı ve güneyinde sörf tutkunlarının mekanı Surf Plajı ile misafirlerine bir çok seçenek sunuyor. Her şeyi ile düzenli bir belde olan Alaçatı, her geçen yıl artan misafir sayısına hizmet vermekte zorlanmıyor. Çünkü konuklarını ağırlamaktan gurur duyuyor. Gelen tüm misafirler burada çok güzel bir şekilde ağırlanıyor ve çok memnun bir şekilde uğurlanıyor.

Alaçatı, taş evleri, yel değirmenleri, sörfü ve eşsiz deniziyle meşhurdur. Aynı zamanda Türkiye’nin tek sakız bahçeside buradadır. Eski bir kiliseden dönüştürülmüş pazar yerleri cumartesi günleri kurulur ve herkesin ilgi odağı olmayı başarır. Bunaltan yaz sıcaklarında kendine özgü havası ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlar. Huzurlu görünümü ile herkesin kalbini fetheden Alaçatı görenleri kendine hayran bırakıyor.

Eğer bu mükemmel tatil yverinerinin tarihini öğrenmek isterseniz şu küçük hikayeye kulak verin;

9. yüzyılın başlarında, fırtınaya tutulan Hacı Memiş Ağa ve efradının tekneleri küçük bir limana sığınır. Bölgenin dost ve güler yüzlü insanları, kim olduğunu bilmedikleri bu kişileri tüm içtenlikleriyle konuk ederler. Bu tanımadıkları kişi bir dönem sadrazamlık görevi de yapmış Mimar Hacı Memiş Ağa’dır. Hacı Memiş, kısa bir süre sonra bölgenin en büyük sıkıntısı olan bataklığın kurutulması çalışmalarına başlar.

Çevre adalardan getirilen Rum işçilerle bataklık kurutulur, dere kenarlarına duvar örülür.Rum işçiler bölge halkı ile kaynaşıp Alaçatı’ya yerleşir ve bölgenin temiz ve bol rüzgarlı havasının biçimlendirdiği tarım koşullarına uygun tarıma başlar. Bağlar düzenlenir, zeytin, incir, badem yeşerir, sakız kokusu duyumsanmaya başlar.

Üretilen hurma zeytin, kuru üzüm ve badem liman yoluyla yurt dışına satılır. Taş duvarlı, ahşap cumbalı, kırma çatılı evlerin birbirlerine neşeyle dayandıkları sokaklar sıralanır. Mahalleler kurulur. O zamanlar Alaçatı insanları, limanlarına sığınan Hacı Memiş’in liderliğinde yalnızca yaşamlarını kurmadılar; yıllar sonra tüm dünyanın merakla gelip hayranlıkla ayrıldıkları mükemmel bir beldenin de temelini attılar

Ve eğer sizde bu yaz çok güzel bir tatil keyfi yapmak istiyorsanız hikayesini bildiğiniz eğlenebileceğiniz ve memnun kalıp memnun bir şekilde ağırlanacağınız bir tatili seçin Alaçatı otellerini seçin.

Reklamlar

Hayellerinizi süsleyen Alaçatı” üzerine 2 yorum

  1. Geçen Yıl Harika bir tatil gecirdik. İzmir Cesme Alacatı Huzurlu ve sakin bir yer. Çok memnun kaldık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s