YANGIN VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Doğal ve insanlar tarafından sebep olunan afet olarak tanımlanan yangınlar, dehşet verici sonuçların ortaya çıkmasına neden olurken, çoğu zaman pek çok insanın, feci şekilde hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. En çok karşı karşıya kaldığımız orman yangınları, doğaya inanılmaz boyutlarda zarar verebilirken, milyonlarca ve hatta milyarlarca canlının da telef olmasına neden olmaktadır. İnsanlar için en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında ev ve iş yeri yangınları gelirken, bu gibi kapalı alanlarda, gereken tedbirleri zamanında almak, çok önemli bir gereklilik ve zorunluluk olarak tanımlanmıştır. Yangınlar sonucu ölen insanların büyük bir çoğunluğu karbon monoksit gazının yol açtığı zehirlenme ile gerçekleşirken, gaz maskelerinin önemi bu bilginin elde edilmesi ile çok eme çok önemli bir hale gelmiştir. İster evde olsun, isterse de iş yerinde, bütün insanların yangın konusunda temel bilgilere sahip olması, çok hayati önem taşımaktadır. Özellikle kapalı alanlarda çok kısa sürede yayılan bu ateş, söndürmesi çok zor, belki de imkansız sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Binaların dış cephelerinde bulunan yangın merdiveni, oraya tedbir amaçlı konarken, herhangi bir yangın durumunda, insanların sağ salim aşağıya inmelerine yardımcı olacak şekilde yapılmaktadır. Koruma amaçlı olarak alınan bu tedbir, binalar için yapılması zorunlu olan bir korunak olup, bütün binalara yapılmaktadır. Her kette bulunan http://fezacelikkapi.com.tr/ da bu merdivene açılan bir yol olduğu için, yangın kapısının önemi, insan hayatı ile eşdeğer bir gereklilik olarak algılanmalıdır. Büyük bir felaket yaşanmadan, bazen insanların, bu işin ciddiyetini kavrayamadıklarını görürüz. Çoğu inan için, katında bulunan yangın kapısı, gereksiz bir obje gibi dururken, bu kapının sağlıklı olarak çalışıp çalışmadığını bile ancak, yangın zamanı tecrübe eden insanlar hiç te azınlıkta değildir. Belki de çok geç kalınacak bir duruma düşmemek için, hem her katta bulunması zorunlu olan yangın tüplerinin, hem de yangın kapılarının gerekli kontrollerinin, zamanında ve düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Can ve mal kaybı yaşamamak ya da kayıpları en asgari düzeyde tutmak için, bu yangın konusunun, herkes tarafından sorumluluk alınması gereken bir konu olduğunu, toplumun her kesiminden insanın bilmesi gerekir. Özellikle iş yerlerinde bu eğitim zorunlu hale getirilirken, tatbikatlar eşliğinde verilen eğitimler ile bu konunun uzmanı olan ekipler, gerekli eğitimi almaktadırlar. Aslında her ailenin de yangın, yangın merdiveni ve yangın kapısı gibi konuları çocukları da kapsayacak şekilde öğrenmesi gerekir. Örneğin alev almış bir tüpün üzerine ıslak bir örtü örtüp vanasını hemen kapatmak, sorunun büyümesini önlerken, insanların bu uygulamayı gerçekleştirecek, bilgiye ve soğuk kanlılığa sahip olması gerekir.

Binalarda genelde demir bir yapıdan oluşan yangın merdivenleri, kitleleri kurtarması açısından çok büyük önem taşırken, bu merdivene açılan yangın kapısı, her zaman kolay ulaşılabilir ve kolay açılabilir bir durumda olmalıdır. Yangın kapısının önemi, onun zamanında ve yerinde açılması ile mümkün hale gelirken, sistemin doğru işlemesi açısından çok büyük önem arz eden bir konuyu oluşturmaktadır. Gerekli telefon numarasının aranması ve itfaiyeye haber verilmesi ilk görevler arasında yer alırken, başta çocuklar olmak üzere, yangın bölgesinin terk edilmesi en uygun davranış olarak karşımıza çıkacaktır. İnsanların, özellikle yerleşim birimleri arasında şehirleşmeye yoğunluk verdiklerini düşünürsek, karşımıza oturmak için en büyük alternatif, apartmanlar olarak çıkmaktadır. Belli kuralları olan apartmanlarda, gerekli görevi üstlenen kişilerin, yangın tüpleri ve diğer gereçleri konusunda, kontrol mekanizmasını çok iyi işletmeleri gerekmektedir. Başta ufak bir dikkat sonucu alınacak tedbirlerin, gerektiğinde inan hayatını kurtaran çok önemli etkenler olduğu gözden kaçırılmaması gereken bir gerçekliktir.

Yangın Kapısı Firmaları

Feza Çelik Kapı

Juno Door

Reklamlar

YANGIN VE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s